Neden Milano ?

 

Milano (Milano şivesinde: Milan), kuzey İtalya‘da bir şehirdir. Nüfusu 7.5 milyon civarındadır.

Ülkenin ve Avrupa‘nın en gelişmiş ve en zengin şehirlerinden biridir. Otomotiv ve moda sektörü şehrin en önemli gelir kaynağıdır. Dünya’daki dev metropollerle beraber modada en önemli merkezlerden biridir. Moda dünyasının kalbinin attığı en önemli merkezlerden Milano, La Scala gibi dünyanın en önde gelen müzik kurumlarından birini barındırıyor… Şehrin merkezinde dünyanın en büyük Gotik tarzdaki katedrali (Duomo di Milano), dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri, ve dünyanın en büyük tiyatro binalarından biri bulunur. Ama Milano sadece bunlarla sınırlı değil. Belki ilk bakışta biraz muhafazakar bir şehir gibi gelebilir ama dikkatli bakıldığında şehir mimarisi ve cıvıl cıvıl insanları ile Milano’ya gelen  insanı cezbetmeyi ve büyülemeyi başarıyor…

İtalya’da Milanoluların genel inanışlarına göre ,kuzey İtalya Avrupalıdır, güneydekiler ise köylü olarak görürler,Bu yüzden çoğu kuzeyli İtalya’nın gerçek başkenti olarak Milano’yu kabul eder.Milano modern bir şehirdir.Milano tarihini unutmamıştır.Zaten 1805 senesinde İtalya birleştiği zaman ilk başkent de Milano olmuştur..Tarihde istilalar sonucu 3 kere baştan yapılanmak zorunda kalan Milano’yu,politika dışında her şeyin başkenti olarak kabul edebiliriz.Sadece Moda,sanat ve kültürün başkenti olmakla yetinmeyip İtalya ekonomisinin de merkezi olmuştur.

Milano, ülkenin iletişim ve ulaşım merkezidir. Şehrin prestij sahibi kültürel geleneklerini, sayısı dörtten fazla olan üniversiteleri, Müzik Konservatuarı, Sanat Akademisi, dünyanın en meşhur opera binalarından birisi olan La Scala, meşhur sanat galerileri ve kütüphanelerine emanet edilmiştir. Milano ayrıca, İtalyan basın yayınının başkentidir. İtalya’nın en modern kenti olan Milano’da hayatın yoğun olarak yaşandığı iki bulvar bulunmaktadır: Bu bulvarlardan daha kısa olanı, bugün, kuzeyde Porta Ticinese ve güneyde Porta Nuova olmak üzere bazı kalıntılarına rastlanan 14. yüzyıl rampalarının yerini almıştır. Kale, şehrin savunma sistemlerinin bir parçası durumundaydı.

 

Geçmişin artistik gerçeğinin yanı sıra Milano, modern kent planı ile övünç duymaktadır. Modern binalar, özellikle Piazza Cavour, Via Turati, Piazza della Repubblica (30’dan fazla katlı) ve çevresinde yeni iş merkezleri kurulmakta olan 36 katlı Pirelli gökdeleninin bulunduğu Piazza Duca d’Aosta’da caddelerinde görülebilir. 1964 yılından beri hizmet veren yeraltı metrosu  bugün 3 hatlıdır.

Bir Avrupa ticaret merkezi olan Milano, ev sahipliği yaptığı uluslararası fuarlarına her yıl onbinlerce işadamını konuk etmektedir. İpek ticaretinde Lyon’u gerilerde bırakan Milano’da Ortaçağ Avrupasının meşhur Lombardia’lı sarraf ve faizcileri, yerlerini bugün sayısı 465 olan banka ve şubelerine bırakmıştır.

 

Prontoitalia öğrencileri milano'da

Prontoitalia öğrencileri milano’da

METRO ULAŞIMI

 

Havaalanı

 Milano’nun iki büyük havaalanı vardır.Şehrin 45 km.kuzeybatısındaki Malpensa uluslar arası uçuşlar,şehrin 7 km doğusundaki Linate ise çoğunlukla yurtiçi ve Avrupa içi uçuşlar içindir.

 Terminaller

 http://www.trenitalia.com/

Freccia rossalar en pahalı olanlardır, Eurostarlar pahalıdır, IC trenleri daha uygundur ama en ucuz olanlar Regionelerdir. R ile gösterilir categoria altında. Bunlar kötü trenler bayağı bir eski. Bir de daha uzun sürer yolculuk. Ama tek kriter fiyatsa hem gidiş hem de dönüş treni R trenlerinden seçilirse ucuza getirilmiş olur.

Malpensa’dan gün içinde yarım saate bir kalkan tenler,Terminal 1 ile Milan Cadorna arasındaki bağlantıyı sağlarlar.(ulaşım 40 dakikadır.)

Tren (Malpensa Exspress) / Her 30 dakikada bir Malpensa’dan Cadorna İstasyonu’na gider / Milano Bovisa Politecnico ve Saronno Centro’da durur. / Hergün 07:45 – 21:45 / Süre ~ 40 dakika

 

Ayrıca Terminal 1 ve 2’den saat başında kalkan Malpensa dolmuşları,Milano Centrale demiryolu istasyonuna bir saatte ulaşır.

 Malpensa Shuttle

 Havalanı ile merkez tren istasyonu (Piazza di Savoia) arasında hizmet veren bu otobüsle yolculuk 60 dakika sürer. Malpensa Shuttle / 06:40 – 00:30 saatleri arasında her 20 dakikada bir, sonraki saatlerde uçak varış saatlerine göre Malpensa’dan Merkez İstasyona ya da Porta Galibaldi İstasyonuna gider Fiyatları 6 Eurodur.

 

Linate Shuttle

 

STAM Shuttle Service / 05:00 – 21:00 saatleri arasında her 20 dakikada bir Merkez İstasyonuna gider / Süre ~ 15 – 30 dakika

 

73 no.lu Otobüs / 05:30 – 00:50 saatleri arasında her 15 dakikada bir Piazza San Babila’ya gider

 

Air pulman

 

Air Pullman otobüs  servisi / 05:20 – 21:00 saatleri arasında her 20 dakikada bir, 21:00 – 00:15 saatleri arasında her 30 dakikada bir Malpensa’dan Merkez İstasyonuna, Fiera, Lampugnano ve Piazza Castello’ya gider. / Süre ~ 1 ssat

 

Otobüs

 

Linate’den 73 numaralı otobüs,havaalanı çıkışından Milano şehir merkezine 10 dk.aralıklarla hareket eder.ulaşım 25 dk.sürmektedir.

Uluslar arası uçusların varış saatlerinde STAM otobüsü 06.05’ten 23.35’e kadar her yarım saatte bir şehir merkezine sefer düzenler.yolculuk yaklaşık yarım saattir.STAM otobüsleri için bilgi tel: +39 02 717 106

 

Linate ile Malpensa için ;   web:sea-aeroportimilano.it

 

Otobus biletleri( i bigletti) genellikle otobüse binmeden önce alınır.Biletler gişelerden,makinelerden,barlardan,gazate bayilerinden ya da otobüs şirketinin etiketini taşıyan tütüncülerden(tabacco)alınabilir.

 

Bir seferde birden fazla bilet almakta fayda vardır çünkü öğleden sonra ya da akşam üzeri satış merkezleri kapanır.

 

Taksi

 

İtalya’da taksiler çok pahalıdır.Havaalanlarından taksiye binecek olursanız masraf,otobüse ödediğiniz ücretin(6 euro) yaklaşık 10-15 katına çıkabilir.yaklaşık 75-105 € tutmaktadır.(trafik olduğu durumda bu fiyatlar artabilir.) Lınate’den taksi tutulduğunda ise 35-55 € tutmaktadır. ( 10 km) Havaalanından şehir merkezine taksi ile 40-60( 40 km)dakikalık bir yolculukla gidebilirsiniz.

İtalya’nın hemen her yerinde bulunabilen taksiler, genellikle tren istasyonlarında, havalimanlarında ve şehrin önemli merkezlerindeki taksi duraklarında bulunabilmekte ya da telefon ile çağrılabilmektedir. Telsiz aracılığı ile mesajını alır almaz taksimetresini açan taksi şoförü yolda ilerlerken boş olsalar dahi durmayabilirler.

taksi çağırıken sokak ismini vermeniz yeterli, yoldayken boş olsa da durmazlar.

milano resim

Havaalanının dışında sıralanmış beyaz renkte olan taksilere binebilirsiniz.

 

Milano : 02 7485 22 00

Linate  : 02 7485 22 00

 

 ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

 Otobüs

 Bütün İtalya şehirlerinde ve kasabalarında otobüs sistemi vardır.Çoğu ucuz ve kapsamlı,trafiğin ve dar sokakların elverdiği ölçüde etkindir ve şehirden şehre pek az farklılık gösterir.otobüs durakları fermate olarak adlandırılır. Milano’nun şehir içi ulaşımı Azienda Trasporti Milanesi (ATM)  şirketi tarafından işletilir. Biletler gazete bayilerinden, duraklardaki makinelerden veya barlardan alınabilir. Bazı biletler 3 ulaşım aracında  da geçerlidir. Haftalık ve aylık biletler alınabilir.Eğer italya’da okuyacaksanız orda abonman almanız sizin için daha avantajlı olabilir. Otobüsler turuncu renklidir. Tüm gün Milano’nun her bölgesine ulaşımı sağlarlar.

milano tranway

milano tramway

Tramway

 

Turuncu eski ve Yeşil Yeni  tramvaylar tüm şehre ulaşımı sağlarlar. Biletler duraklardan, gazete bayilerinden,Tabacco( sigara satılan yerler) ve barlardan alınır.

Metro

Milano’daki metro ağı diğer şehirlere göre daha kapsamlıdır ve üç ana hattan oluşur.MM1 kırmızı hat, MM2 yeşil hat  ve MM3 Sarı hat olmak üzere 3 hattan oluşur.Günümüzde de yeni bir hat çalışmaları başlamıstır birkaç sene sonra Milano yeni bir metro hattına daha kavuşacaktır.Günün en kalabalık saatlerinde,bu hatlar şehri baştan başa geçmenin en iyi yoludur. Hatlar arası ulaşımı sağlamak için bir tren kullanılır.

Metro biletleri gazete bayilerinden veya barlardan alınabilir. Metrolar gece yarısına kadar çalışır.Milano’da sıradan metro biletleri 75 dk. Boyunca ve istenilen sefer sayısı için gecerlidir,bu biletler otobüslerde ve tramvaylarda da kullanılabilir,değişik  bilet tipler

vardır bunlardan biride 3 Euro vererek tüm gün metroyu kullanabilmenizi sağlayan bilet çeşitide mevcuttur.

milano metro planı

milano metro planı

 

 İKLİM SICAKLIKLARI

 

Karasal iklime sahip olan Milano kış ayları genellikle yağmurlu, bazen karlıdır. Nisan – Kasım ayları arası genellikle güneşli ve ılık veya sıcaktır. Yılın en sıcak ayları Temmuz ve Ağustos aylarıdır.

 

Aylara Göre Ortalama Sıcaklıklar

Ocak: 1 °C

Şubat: 4 °C

Mart: 8.5 °C

Nisan: 13.5 °C

Mayıs: 17 °C

Haziran: 22 °C

Temmuz: 24.5 °C

Ağustos: 23.5 °C

Eylül: 19 °C

Ekim: 14 °C

Kasım: 7 °C

Aralık: 3 °C

 

 

MİLANO’YA NE ZAMAN GİDİLİR ?

 

Tur yapmak ve golf, yüzme, vb gibi açık hava sporları yapmak için en uygun dönem Nisan – Ekim (veya Kasım’ın başları) ayları arasıdır. Kış sporları için ise Aralık – Mart arası.

 

NE GİYMEK GEREKİR ?

 

 

Kadınlar için: yazın, yazlık pamuk içeren hafif elbiseler ve (akşamları serin olabilir) hafif  süveterler. Geziler için düşük tabanlı rahat ayakkabılar.

Bir cocktail veya kısa akşam elbisesi faydalı olabilir.

Kiliseler gezilirken (şortlar yasaktır) başınıza şapka veya başörtü, çorap, isteğe bağlı olarak kollu elbise giyiniz.

Erkekler için: yazın, hafif elbiseler, hafif palto veya montlar, rahat ve sportif ceketler. Kışın ise kışlık ağır elbiseler.

 

 

Aklınızda Bulunsun:

İtalya’da standart elektrik voltajı 220V olduğundan Türkiye’den götürdüğünüz elektrikli cihazları rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Milano seyahatiniz süresince herhangi bir eşyanız kaybolduğu takdirde aşağıdaki adreste bulunan kayıp eşya ofisine başuvurabilirsiniz;

Ufficio Oggetti Rinvenuti, Via Friuli 30, Milano Tel : +39 – 02 – 546 52 99 / 546 81 18

İtalya’da eğer okumaya gidiyorsanız mutlaka codice fiscale’nınızı yanınızdan ayırmayın,italya’da bir çok şeyde  Codice fiscale iştenmektedir( telefon,fastweb,hat alınırken vs işlemlerde).Codice fiscale’de sızın tc kımlık no gibi numara yazar bu numaralar sızın bilgilerinizden oluşmaktadır.

 

İTALYA’YA GİDERKEN SOKULMASI YASAKLI ÜRÜNLER,EŞYALAR.

 

İtalya’ya silah ve cephanelik, uyuşturucu madde, pornografik yayınlar, sahte para, soyu tükenmek üzere olan canlı türleri, bitkiler ve sebze ürünleri sokulması yasaktır.

 

  Bir yıl ve daha uzun süreden beri sahip olunan, tekrar satışı amaçlanmayan ve çok miktarda olmayan mobilya, hediyelik eşya, değerli metal objeler, elektronik eşyalar, antika, resim ve halılar vergi ve gümrüğe tabii olmak üzere ülkeye sokulabilir.

 

İtalya’ya gümrüksüz olarak sokulabilecek ürünler şu şekilde sınırlandırılmıştır; 200 adet sigara veya 50 adet puro veya 250 gram tütün; 2 litre şarap ve 1 litre alkol oranı %22’nin üzerinde içecek veya 2 litre hafif alkollü içecek veya şampanya; 50 gr. parfüm ve 250 ml. kolonya; 500 gram kahve veya 200 gram kahve ekstresi; 100 gram çay veya 40 gram çay ekstresi; değeri € 175’i geçmeyen hediyelik eşyalar.

İTALYA’DAN DÖNERKEN UÇAKTA YANINIZA ALAMAYACAĞINIZ ÜRÜNLER,EŞYALAR.

silah ve cephanelik, uyuşturucu madde, pornografik yayınlar, sahte para, soyu tükenmek üzere olan canlı türleri, bitkiler.

 

El bagajınıza  parfüm,deodorant,kozmatik ürünler,elektronik ürünler,kesici aletler,alkollu içecekleri yanınıza alamazsınız aldığınız takdirde havaalanında güvenlik tarafından çıkartılıp çöpe atılır.

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

*